Czas i miejsce
Festiwal Gier i Fantastyki "Copernicon 2010" odbędzie się:
  • w dniach 15 — 17 października 2010 roku
  • w Toruniu, na terenie Zespołu Szkół nr 10, przy Placu Świętej Katarzyny 9
  • w murach byłych XIX wiecznych koszar pruskich a dzisiejszym X Liceum Ogólnokształcącym.

Przedmieście Św. Katarzyny – dawniej Wilhelmstadt. Dzielnica rozplanowana w końcu XIX wieku na miejscu dawnych obwarowań miejskich i kwartału Św. Katarzyny wokół kaplicy o tej samej nazwie. W większości zajęta przez zabudowę związaną z Twierdzą Toruń (podwalnie, magazyny, koszary, szpital wojskowy), ale nie pozbawiona wielkomiejskich kamienic czynszowych z przełomu XIX i XX w. Do wezwania nieistniejącej kaplicy nawiązuje centralnie położony neogotycki kościół garnizonowy, zbudowany w latach 1894-1897.

Zdjęcia okolic lokacji festiwalowej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii niezwykłej dzielnicy Torunia - Prusacy nazwali ją Wilhelmstadt, dziś nazywana jest Przedmieściem Św. Katarzyny (od jej głównego placu i kościoła garnizonowego pod wezwaniem właśnie Św. Katarzyny - plac i kościół znajdują się na przeciw wejścia na teren imprezy). Zdjęcia w tej galerii pochodzą m.in. z fotoforum Gazety.pl - klik.

{"module":"wiki\/image\/FlickrGalleryModule","params":{"photosetId":"72157624597898681"}}

Zdjęcia satelitarne i z lotu ptaka

Zapraszamy do obejrzenia galerii Kompleksu Zespołu Szkół nr 10 widzianego okiem satelity i z lotu ptaka.

{"module":"wiki\/image\/FlickrGalleryModule","params":{"photosetId":"72157624597762421"}}

Zdjęcia kompleksu festiwalowego - Zespół Szkół

Zapraszamy do obejrzenia galerii Kompleksu Zespołu Szkół nr 10 - boiska oraz budynku X liceum ogólnokształcącego - to tu głównie odbywać się będą atrakcje festiwalowe.

{"module":"wiki\/image\/FlickrGalleryModule","params":{"photosetId":"72157624597824377"}}

Zdjęcia lokacji dodatkowej - Ruiny Zamku

Zapraszamy do obejrzenia galerii lokacji, którą uruchomimy dla Was jeśli takie będzie dla Was życzenie - Ruiny Zamku Krzyżackiego. Tu odbywać się mogą LARPy, tu m.in. spotkacie się w czasie Gry Miejskiej.

{"module":"wiki\/image\/FlickrGalleryModule","params":{"photosetId":"72157624722289036"}}

Legendy o szkole…

Wśród obecnych uczniów i byłych wychowanków X Liceum Ogólnokształcącego i wcześniej tu istniejącego Liceum Wojskowego krążą opowieści, że pod placem/boiskiem biegną ukryte korytarze, które niegdyś łączyły wszystkie okoliczne budynki. Paręnaście lat temu, kiedy w szkole budowano stołówkę, podczas prac ziemnych natrafiono na szczątki ludzkie, najprawdopodobniej jeńców wojennych. Niestety badając je śladów po podziemnych korytarzach nie znaleziono. Kiedy nieco później prowadzono prace konserwatorskie murów szkoły zrobiono wokół niego wykop o głębokości około 1,5 m. Ponownie nie odkryto żadnych korytarzy - krążą słuchy, że korytarze owe mogą znajdować się głębiej. Pewne jednak jest, że na pewno coś w budynku szkoły znajduje się pod podłogą. Podczas jednej z awarii wodociągowych w budynku wykorzystywano wejścia pod podłogę… co tam się kryje? Dziś trudno powiedzieć jednoznacznie. Charakter i wiek budynków szkoły wskazuje, że takie podziemne przejścia istniały, ale czy nadal istnieją? Pewne jednak jest ponad wszelką wątpliwość, że istnieje przejście podziemne poza teren szkoły (a dawniej koszar przecież). Kolejne roczniki uczniów przez mury XLO się przewijających przejść tych szukają… Szukajcie i Wy, a być może Fortuna sprawi, że je znajdziecie…

Unless otherwise stated, the content of this page is licensed under Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License