Blok prelekcji

Poniżej znajdziecie opisy prelekcji i dyskusji, które odbędą się na naszym Festiwalu w ramach bloku naukowo-literackiego. Lista i opisy są stale aktualizowane. Zapraszamy do ponownych odwiedzin.

GODZINOWA ROZPISKA BLOKU PRELEKCJI (klik...)

Jeśli chcesz zgłosić nam punkt programu kliknij tu i wypełnij formularz. Odpowiemy najszybciej jak to możliwe :)

Prelekcje naukowo-literackie

"Powstanie komiksu jako formy"

Czym jest komiks? skąd się wziął? Dlaczego uchodzi za gatunek dziecięcy, niepoważny? Dlaczego jednak we Francji i Belgii jest traktowany jak nigdzie indziej na świecie? I co Amerykanie widzą w superbohaterach z których śmieje się Europa? Na te pytania odpowiemy w prelekcji dotyczącej powstania i rozwoju tego gatunku.

Prowadzenie: Maciej Neumann, Asocjacja Komiksu w Toruniu
Info: prelekcja multimedialna,
Czas trwania: 1 godzina.


"Komiks fantastyczny w Polsce - porównanie lat PRL i dziś"

.Zachwyty nad "Avatarem", wcześniej "Star Wars", jeszcze wcześniej nad "Gwiezdnymi Wrotami" - ach te efekty specjalne. Tymczasem komiks od zawsze mógł pokazać wszystko czego zapragnął twórca. Zobaczmy więc o czym pisali i jak pokazywali świat mistrzowie gatunku. Zapraszamy w podróż po świecie komiksu fantastycznego. I zobaczymy że jako Polacy nie mamy się czego wstydzić. Choć raz ;)

Prowadzenie: Maciej Neumann, Asocjacja Komiksu w Toruniu
Info: prelekcja multimedialna,
Czas trwania: 1 godzina.


"Dlaczego kochamy X-MEN?"

Dlaczego kochamy X-Menów? Dlaczego chcemy wiedzieć o nich więcej i więcej? Dlaczego staramy się zapamiętać setki imion lub ksyw mutantów, którzy przwinęli się przez ten komiks? Co w X-Menach jest tak wyjątkowego? Autor prelekcji postara się podać nieco info o X-Menach, przedstawic jak komiks ewoluował, zaprezentować większość serii komiksowych oraz odniesie się do innych popkulturowych wystapień naszych ulubionych mutantów.

Prowadzenie: Oskar "Osaka" Mieczkowski,
Czas trwania: 1 godzina.


"Kokaina! Pieniądze! Kino!"

Czy wiedzieliście, że producenci "Ojca Chrzestnego" wrzeszczeli na Coppolę, że "Marlon Brando nie zagra w tym filmie!!!" Jak Dennis Hopper przygotowywał się do kręcenia Easy Rider? Czy wiedzieliście, że Jack Nicholson rozpoczynał swoją karierę w tanich horrorach u boku odtwórcy Frankensteina Borisa Karloffa?

Lata 70te to chyba najciekawszy moment w historii popkultury. To okres, gdy młodzi reżyserzy tacy jak Coppola, Scorcesse, Friedkin, Altman edukujący się na alternatywnym europejskim i japońskim kinie szturmują upadające pod naciskiem telewizji Hollywood. Na 10 lat kino zmienia się całkowicie.

Porozmawiajmy o zmianie władzy. A także o jej upadku w oparach kokainy i artystycznym rozbuchaniu. Ich upadek doprowadzi nas do kina wakacyjnego, którego pierwszym odpowiednikiem będą między innymi "Gwiezdne Wojny". To wszystko i więcej na Coperniconie. Po prelekcji zapraszam na typowy film z tego okresu.

Prowadzenie: Przemysław Barwik,
Info: prelekcja multimedialna połączona z projekcją filmu,
Czas trwania: 3,5 godziny.


"Angelologia"

Jest to prelekcja na temat Aniołów ich rodzajów , świata czy też wymiaru w którym żyją , budowy a także różnorakich aspektów ich dotyczących.Podejście będzie oscylowało między teologią, parapsychologią a także odnosiło do fantastyki/rpgów.

Prowadzenie: Robert "Dimzard" Bujniewski,
Czas trwania: 1-2 godziny.


"A zawołania Napiwko, czyli rzecz o heraldyce a rodów wywodzeniu"

Pozycja obowiązkowa dla Panów Braci na Dzikich Polach bywających.
Program szczegółowy:
- specyfika polskiej tradycji heraldycznej
- blazonowanie
- bajania heraldyczne
- praktyczne wykorzystanie wiedzy heraldycznej w RPG

Prowadzenie: Krzysztof "Shaman" Chmielewski,
Czas trwania: 2 godziny.


"Realne efekty uzycia broni bialej i palnej"

Prelekcja będzie dotyczyć, realnych efektów użycia broni białej i palnej. Co tak naprawdę te bronie mogą zrobić i jakie są efekty, a także jak się ich używa.

Prowadzenie: Sebastian Nowak,
Czas trwania: 1 godzina.


"Warsztaty wyobraźni"

Warsztaty wykorzystywania technik kreatywnego myślenia, czyli jak wymyślić koło od nowa.

Prowadzenie: Aleksandra Juszczakiewicz,
Info: ograniczona liczba uczestników - do ok. 15,
Czas trwania: 1 godzina.


"Fantasmagorie maturalne"

Prezentacja o prezentacji maturalnej. Będę opowiadała dlaczego warto umieścić fantastykę w prezentacji maturalnej i jak to zrobić bezboleśnie.

Prowadzenie: Aleksandra Juszczakiewicz,
Czas trwania: 1 godzina.


"OD GRUNWALDU PO KORONOWO, czy rzecz o pogromie Zakonu Krzyżackiego"

Prezentacja multimedialna przedstawiająca wielką wojnę z Zakonem Krzyżackiem w latach 1409-1411. Geneza konfliktu i sylwetki dowódców. Strategia i taktyka. Rodzaja wojsk i uzbrojenie. Szpiedzy, wywiad i kontrwywiad. Fakty, mity, legendy… Prezentacja okraszona grafikami, obrazami, mapami powinna przypaść do gustu nie tylko miłośnikom historii i wojen, ale również tym wszystkim, którzy chcieliby się dowiedzieć jak to 600 lat temu z tymi Krzyżakami było.

Prowadzenie: Dariusz Domagalski,
Info: prezentacja multimedialna,
Czas trwania: 2 godziny.


"Sztuka wojenna średniowiecza"

Prezentacja multimedialna. Rzecz o strategii prowadzenia wojen od okresu wczesnego średniowiecza poprzez pełne aż do jego zmierzchu. Mocne i słabe strony poszczególnych formacji taktycznych, sztuka oblężnicza, zmiany w uzbrojeniu indywidualnym w przeciągu wieków i ich przyczyny. Obalenie pewnych mitów narosłych wokół tej epoki, ciekawostki których próżno szukać w popularnej literaturze i filmie.

Prowadzenie: Dariusz Domagalski, Rafał Dębski,
Info: prezentacja multimedialna,
Czas trwania: 2-3 godziny.


"Bohaterowie ecchi&hentai vs prawo karne"

Każdy mangowiec wie, że w mandze i anime nie brak jest elementów o mniejszym lub większym zabarwieniu erotycznym. Nie każdy jednak wie, jak prawo odniosłoby się do działań większości bohaterów opisanych wyżej serii, gdyby stanęli oni przed sądem. Jeśli interesuje Was zatem, co grozi bohaterowi romansującemu z swoją przyrodnią siostrzyczką albo niewiastą o kocich uszach, trafiliście we właściwe miejsce.

Prowadzenie: Marcin 'Hari' Rutkowski,
Czas trwania: 1 godzina.


"Podróże w czasie"

Zapraszamy na przegląd mniej lub bardziej fantastycznych sposobów przemieszczania się w czasie. Przykłady z literatury, filmu i rzeczywistości. Dowiedz się czy wygodniej jest zbudować wehikuł na parę, podłączyć samochód do pioruna, okrążyć słońce czy przejść przez czarną dziurę. Wszystkie chwyty dozwolone za wyjątkiem zabijania własnego dziadka!

Prowadzenie: Jakub 'borg' Rzepecki, Michał "mfx" Lisiecki,
Czas trwania: 1 godzina.


"Podróże przez przestrzeń"

Hulajnogą przez galaktykę – Przegląd mniej lub bardziej fantastycznych sposobów przemierzania bezkresnego kosmosu z prędkościami dużo od światła szybszymi. Przykłady gównie z seriali, także filmu i literatury fantastycznej. Od napędu jonowego, poprzez tunele podprzestrzenne do transportu zero-masowego.

Prowadzenie: Jakub 'borg' Rzepecki, Michał "mfx" Lisiecki
Czas trwania: 1 godzina.


"Letnie seriale fantastyczne"

Przegląd specyficznych - bo letnich - seriali fantastycznych. Jak radzą sobie one w czasie, gdy na dworze żar się leje z nieba, a widzowie plażują - zamiast siedzieć przed telewizorem?

Prowadzenie: Jakub 'borg' Rzepecki, Michał "mfx" Lisiecki
Czas trwania: 1 godzina.


"Japońskie stwory fantastyczne"

Wyobraźnia Japończyków zrodziła na przestrzeni wieków niezliczone rzesze istot pociesznych, pokracznych, lecz dużo częściej groźnych i wrogich człowiekowi. Różnorodność bóstw, demonów i duchów, jakie miały prześladować lud japoński robi dziś spore wrażenie; znajdą się wśród nich stwory importowane z kontynentu, inspirowane aborygenną kulturą Ajnów, a także rdzennie japońskie istoty, które dziś powoli zaczynają pojawiać się również w kulturze Zachodu.

Prowadzenie: Adrianna Wosińska,
Czas trwania: 1 godzina.


"Filmowe efekty specjalne"

Historia efektów specjalnych od początków kinematografii do dziś. Jak mógł wyglądać "Park Jurajski" bez komputerowych dinozaurów? Jak szybko poruszały się speedery w "Powrocie Jedi" i jak to zrealizowano? Jaki był najdroższy efekt specjalny w historii? Jak wyglądało "Sin City" przed nałożeniem grafiki komputerowej i dlaczego "Matrix" nie zasłużył na Oskara? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie podczas podróży przez najlepsze sceny trikowe w historii kina.

Prowadzenie: Michał "mfx" Lisiecki,
Czas trwania: 2 godziny.


"Wkład polityki w fantastykę"

Przyjdź na spotkanie z radnym jednego z miast wojewódzkich, który nie tylko przedstawi satyrę polityczno-fantastyczną czy motywy polityczne w literaturze i filmach ale także odpowie bez wykrętów na pytania dotyczące najbliższych wyborów i jak wyglądała ostatnia kampania prezydencka od wewnątrz.

Prowadzenie: Piotr Teodorowski,
Czas trwania: 1 godzina.


"Wizje przyszłości"

Czy kiedykolwiek zastanawiałeś się nad naszą przyszłością? Zapewne tak. Więc przyjdź i zobacz wyobraźnię twórców przedstawioną w Star Treku, Doctorze Who, książkach Orwell'a i Huxley'a oraz rodzimych autorów.

Prowadzenie: Piotr Teodorowski,
Czas trwania: 1 godzina.


"Kulturalny terror, czyli o popularyzacji grozy w literaturze i filmie"

Krótka ewolucja grozy z literatury (Poe, Lovecraft etc.) i ich odpowiedniki na srebrnym ekranie. Dlaczego nie lubimy slasherów, dlaczego Zmierzch jest zły…

Prowadzenie: Maciej "Modrzew" Pełechaty,
Info: prelekcja multimedialna połączona z projekcją filmu,
Czas trwania: 3 godziny.


"Motywy fantastyczne w muzyce metalowej"

Na przykładzie dwóch zespołów - Celtic Frost oraz Voivod, zaprezentuję obecność motywów fantastycznych w ich tekstach, całość ubarwiając fragmentami utworów oraz reprodukcjami okładek płyt.

Prowadzenie: Michał Żarski,
Info: prelekcja multimedialna,
Czas trwania: 1 godzina.


"Panny niepoczciwe – o nierządzie i ladacznicach w epoce renesansu."

Były wszędzie. Mimo hetmańskich zakazów ciągnęły za wojskiem, bo łup żołnierza oznaczał ich zysk. W paradnych sukniach przechadzały się po ulicach miast, mimo że kaznodzieje grzmieli i wygrażali im piekłem, a czcigodni rajcy kazali znaczyć przyodziewek hańbiącymi żółtymi pasami. Na placach targowych i jarmarkach, gdzie co zasobniejsi chłopi mogli się otrzeć o wielki świat. W cieniu szubienicy, jako że kat często sprawował również zaszczytną funkcję zwierzchnika miejskiego lupanaru. Na zacisznych cmentarzach, żeby bogobojni obywatele mogli użyć życia tuż po niedzielnej sumie. Wreszcie na gościńcach, w gospodach, zamtuzach, w zaułkach, łaźniach i na ulicach złej sławy. Ladacznice. Niektóre nikczemnego pochodzenia, nędzarki, które do frymarczenia własnym ciałem przymusiła nędza i zły los. Inne – wykształcone i szlachetne kurtyzany, adeptki sztuki miłości, które gościły na królewskich dworach. Nigdy jednak nie cieszyły się dobrą sławą. Nie darmo słowo „kurwa” już w tamtych czasach stanowiło najcięższą obelgę.

Prowadzenie: Anna Brzezińska,
Czas trwania: 1 godzina.


"Sługi Szatana, kochanice diabła – o wiedźmach, czarownicach, zaklinaczkach i trucicielkach."

Babunia Jagódka miała wiele koleżanek po fachu. Jeśli wierzyć dywagacjom autorów „Młota na czarownice” i innych podręczników dla tropicieli plugastwa, co druga babina w Europie czciła pokątnie czarta i knuła, jakby tu pozbawić przykładnych obywateli męskości. Co się zatem wydarzyło, że w zaraniu epoki wczesnonowożytnej, w epoce Leonarda da Vinci, Kopernika i Francisa Bacona przez miasta i sioła przetoczył się wielki strach przed czarownicami, służkami Szatana? I kim naprawdę były kobiety, które oskarżano, że latały na Łysą Górę, żeby odprawiać czarne msze, oddawać cześć Diabłu i spółkować z nim dla przypieczętowania paktu? Jak wiele były gotowe zrobić, żeby pognębić swoich bliźnich?

Prowadzenie: Anna Brzezińska,
Czas trwania: 1 godzina.


"Słowiańska Apokalipsa"

Słowiańska Apokalipsa: O zagładzie rodzimej kultury, zniszczonej przez inwazję głosicieli "radosnej nowiny", czyli opowieść o księciu Mazowszan, Miecławie i księciu z rodu Piasta, Kazimierzu Karolu, zwanym także Odnowicielem (choć winien się zwać Niszczycielem). Zarazem
zapowiedź nowej powieści pt. (roboczym) "Słowo i miecz".

Prowadzenie: Witold Jabłoński,
Czas trwania: 1 godzina.


"Furry - Hobby czy Dewiacja?"

W starożytności przerażały, dziś wzbudzają zachwyt, ciekawość lub nawet śmiech. Ale tylko nieliczni tak naprawdę je dostrzegają. Furry są wśród nas, w grach fantazy, filmach science fiction, komiksach i anime. Egzystują także w społeczeństwie jako hobby, fandom, sposób na życie, ale to tylko 30% prawdy. Cała reszta materiałów furry, to nic innego jak porno. Prelekcja dla osób dorosłych.

Prowadzenie: Adrian "Skrzat" Majchrzak,
Czas trwania: 2 godziny.


"Wątki filozoficzne w fantastyce, czyli o tym jak zbudować świat z monady i jak nie uciekać przed Formą."

Czy fantastyka powinna być filozoficzna? A jeśli tak, to jak ją czytać, by nie zagubić się w gąszczu aluzji? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć podczas próby rekonstrukcji inspiracji filozoficznych głównie w twórczości Jacka Dukaja. Obok "małego przeglądu koncepcji filozoficznych" nie zabraknie też ciekawych ilustracji czy po prostu dobrego humoru. Zapraszam serdecznie.

Prowadzenie: Elżbieta B. Gotfryd,
Info: prelekcja multimedialna,
Czas trwania: 1 godzina.


"Podwiązki i krzyże, czyli rzecz o odznaczeniach"

Ordery i odznaczenia towarzyszą nam od wieków. Przez ten czas nazbierało się wokół nich nieco mitów i anegdot, które poznacie na tym krótkim wykładzie. Od podwiązki królowej Elżbiety, przez Krzyże Żelazne, aż po nasze polskie podwórko.

Prowadzenie: Łukasz Tor-Garczewski,
Czas trwania: 1 godzina.


"Nomad Club"

Jeździsz na konwenty? Nie lubisz stać w kolejkach przed wejściem? Chcesz spędzić swój czas na konwencie mile i efektywnie? Jeśli na chociaż jedno z tych pytań odpowiadasz twierdząco, Nomad Club powstał właśnie dla ciebie. Rozwiążemy twoje problemy z uśmiechem, a do tego dostaniesz elegancką kartę chipową… Prezentacja Nomad Club, wraz z sesją pytań i odpowiedzi oraz możliwością zapisu do klubu.

Prowadzenie: Łukasz Tor-Garczewski,
Czas trwania: 1 godzina.

Prelekcje RPG

"Shadows Of Poland, czyli każdy chce ogólnopolskiego LARPa"

Świat Mroku to znany i lubiany w Polsce system RPG o długiej LARPowej tradycji. Chyba każdy, kto kiedykolwiek grał na żywo słyszał o Poland by Night – LARPie osadzonym w jedym z z jego podsystemów – czyli w Wampirze: Maskaradzie. W 2004 roku ów Świat Mroku się skończył. Jeszcze w tym samym roku wydawnictwo White Wolf zaczęło publikowanie nowego Świata Mroku. Całkowicie nowe spojrzenie na horror w RPG, połączenie smaczków z klasyki ze świerzym podejściem. I przede wszystkim: jednolity świat, w którym w jednym LARPie jest miejsce i dla Wampira i dla Wilkołaka. Proponujemy wam współtworzenie cyklicznej dramy w Świat Mroku. Dramy, która, mamy nadzieję, ogarnie niedługo całą Polskę. My już zaczęliśmy. Teraz potrzebujemy tylko kilku Narratorów i całej masy Graczy. Już czas.

Prowadzenie: Oskar "Osaka" Mieczkowski,
Czas trwania: 1 godzina,
Info: prelekcja multimedialna.


"Jak ugryźć Wilkołaka?"

Odgrzejemy starego wyleniałego Wilkołaka… Garść wiadomości o świecie wilkołaczym, plemionach, patronatach, a także odniesienie do nowego systemu Wilkołak - Odrzuceni (Werewolf: The Forsaken)

Prowadzenie: Agata "Kota" Trojanowska,
Czas trwania: 1 godzina,
Info: prelekcja multimedialna.


"Jeśli nie wilk to co? O innych zmiennokształtnych w Wilkołaku."

Jak nie wilk to co? Nie każdy z nas chce wilkiem grać, na szczęście są inne opcje, i o tym właśnie będzie ta prelekcja, w co fajnego jeszcze można się zmienić.

Prowadzenie: Agata "Kota" Trojanowska,
Czas trwania: 1 godzina,
Info: prelekcja multimedialna.


"Wampir w mitologii słowiańskiej a wampir Świata Mroku"

Porównanie wierzeń dawnych Słowian i najnowszej edycji World of Darkness. Od powstania wampira do jego ostatecznej śmierci. Wierzenia, mity, ciekawostki: praktyki antywampiryczne.

Prowadzenie: Karolina Strawa,
Czas trwania: 1 godzina,


"Świat Mroku od podstaw"

Wprowadzenie do Świata Mroku jako systemu i konwencji dla początkujących. Mechanika, założenia poszczególnych podsystemów, potencjał na sesjach.

Prowadzenie: Redakcja World of Darkness Asylum,
Czas trwania: 1 godzina,


"Świat Mroku - przegląd linii wydawniczej"

Wycieczka po całej linii wydawniczej nowego Świata Mroku. Przegląd systemów, dodatków, przygód i wszystkiego co wydano pod logiem Świata Mroku.

Prowadzenie: Redakcja World of Darkness Asylum,
Czas trwania: 1 godzina,


"Niech zabrzmi Requiem - wprowadzenie do nowego Wampira"

Wprowadzenie do świata, założeń, mechaniki gry oraz rady i pomoc w tworzeniu postaci i kronik.

Prowadzenie: Redakcja World of Darkness Asylum,
Czas trwania: 1 godzina,


"Magia w systemach RPG"

Kilka słów o tym, jak od zera zbudować system magii na potrzeby erpega. Jak sprawić, by był on ciekawy i funkcjonalny, co zrobić, gdy pewne mechanizmy okazują się nietrafione oraz jak wyjaśnić, dlaczego jeden człowiek potrafi palcami przerobić mleko na śmietankę a inny nie.

Prowadzenie: Łukasz "Salantor" Pilarski,
Czas trwania: 1 godzina.


"Tworzenie światów w RPG - rasy"

Jak sprawić, by tworzona na potrzeby erpega rasa była ciekawa, funkcjonalna i chociaż trochę oryginalna. A przy tym gracz nie zastanawiał się przez całe dnie, w jaki sposób ma ją poprawnie odgrywać.

Prowadzenie: Łukasz "Salantor" Pilarski,
Czas trwania: 1 godzina.


"Jak stworzyć własną grę RPG?"

Czy graliście kiedyś w RPGa który nie do końca wam pasował, czy H&S który zbyt was ograniczał i chcieliście to zmienić? A może po przeczytaniu jakiejś książki czy komiksu, albo obejrzeniu jakiegoś filmu, napadła was chęć odwiedzenia tamtej krainy? Jeśli chcecie się zabawić w boga, i stworzyć własny świat, ja wam w tym pomogę. Ujawnię wam podstawowe zagadnienia, pokażę gdzie łatwo popełnić błąd i jak tego uniknąć. Czyli:

  • Czym tak naprawdę jest RPG? Podstawowe pytania i odpowiedzi.
  • Czym jest karmiczna równowaga między Storytelling-Hack&Slash.
  • Dlaczego klasyczne Tolkienowskie fantasy, a nie cyberpunk, a może steampunk? I odpwiedź na pytanie „Czym jest elektricitypunk?”.
  • ”Zabawa w boga” czyli światotworzenie: ustalanie praw fizyki, magii i cyberprzestrzeni, rysowanie lądów mórz i innych krain (dosłownie i w przenośni), tworzenie nowego i nieznanego życia, zapisywanie nowych kart historii…
  • Inżynierska zagadka mechaniki gry. Czy warto adaptować ja z innych gier, a może lepiej stworzyć własna. Co pomoże nam zachować realizm, łatwość i szybkość gry? Gdzie jest złoty środek?
  • Savoir-vivre dla mistrzów gry i nie tylko. Jak najłatwiej wpuścić graczy do swojego świata? I jak najłatwiej w nim pozostać.
  • Krótko o dalszej i bliższej rodzinie D&D, PCRPG i Larpy.

Prowadzenie: Piotr "Pirat" Panecki,
Czas trwania: 2 godziny.


"Granice sesji i kampanii: Czym się kierować?"

Prelekcja z dyskusją na temat granic w sesjach i kampaniach. Gdzie powinny przebiegać? Być sztywne czy może elastyczne? Ściśle trzymające się podręcznika czy dozwolona jest swoboda? Wspólnie postaramy się stworzyć listę rzeczy, które powinny być najważniejsze przy ustalaniu granic.

Prowadzenie: Michał "Aer" Szczepański,
Czas trwania: 1 godzina.


"Granie na wysokich poziomach, czyli nie bądź mięczakiem."

Wielu rpg'owców drży irracjonalnie przed graniem czy prowadzeniem na wysokich poziomach. Jest coś w potężnych bohaterach graczy co wywołuje niepokój… W końcu z jednej strony jakie można im postawić jeszcze wyzwania, a z drugiej strony prowadzenie simsów nie jest zbyt fascynujące…. Jako stary manczkin i zwolennik epickiego rozmachu, postaram się przekonać was, że na dużych pulach PD i wysokich poziomach, prawdziwa zabawa dopiero się zaczyna. Zapraszam.

Prowadzenie: Igor "Ashandarei" Andrzejewski,
Czas trwania: 1 godzina.


"Jak ja nienawidzę LARP'ów…!"

Nienawdzię LARP'ów. LARP'y są złe, nudne i głupie… Serio ich nie znoszę. Chesz dowiedzieć się dlaczego? Masz ochotę udowodnić mi, że się mylę…? Zapraszam na prelekcję połączoną z dyskusją.

Prowadzenie: Igor "Ashandarei" Andrzejewski,
Czas trwania: 2 godziny.


"White Wolf czyli heretycy mechaniki"

White Wolf to jedno z największych wydawnictw rpg. Ich Świat Mroku czy Exalted to jedne z najlepiej rozpoznwanych systemów w branży. Pomyśleć, że przez blisko 20 lat nie udało im się stworzyć funkcjonalnej mechaniki, a mimo to ciągle działają…

Prowadzenie: Igor "Ashandarei" Andrzejewski,
Czas trwania: 1 godzina.


"100 pytań do, czyli dialog niekotrolowany z księdzem rpgowcem"

Czy pójdziesz do piekła za to, że grasz w gry fabularne? Czy jak twoja postać grzeszy, to Ty też (myślą)? Jak wygląda sesja prowadzona przez duchownego? Jeśli zastanawiasz się na tymi pytaniami i nasuwają Ci się kolejne to zapraszamy na prelekcję gdzie rozmawiać ze sobą będą Khaki (ateista erpegowiec) oraz Marek (diakon erpegowiec).

Prowadzenie: Diakon Marek,
Czas trwania: 1 godzina.


"RPG: jeszcze hobby czy juz subkultura?"

Erpegowcy: wspólnie gramy, mamy podobne zainteresowania, spotykamy się na konwentach i w klubach, używamy słów, które dla osób postronnych mogą równie dobrze być nazwami satanistycznych rytuałów. Czy możemy już powiedzieć, że RPG to coś więcej niż tylko wspólne zainteresowanie, że tworzymy pewną subkulturę? Najpierw trochę teorii z punktu widzenia samozwańczego socjologa RPGów i LARPów, a następnie dyskusja, jak wygląda to Waszym zdaniem. Serdecznie zapraszam.

Prowadzenie: Mariusz "Mario" Majchrowski,
Info dodatkowe: dyskusja,
Czas trwania: 1 godzina.


"The Touch, czyli blaski i cienie mistrzowania Transformers"

Co robią Transformers, gdy Zatoka Meksykańska jest zagrożona i inne problemowe pytania które mogą poruszyć akcję na sesji.

Prowadzenie: Oskar Wiśniewski,
Info dodatkowe: prelekcja multimedialna,
Czas trwania: 1 godzina.


"Muzyka na sesji RPG"

Podnieś swoje sesje na wyższy poziom! Bądź MG, którego uwielbiają tłumy! ;) Sesję dobrą od bardzo dobrej odróżniają dwie rzeczy: klimat oraz emocje. Na prelekcji dowiedziecie się, jak świadomie je wywoływać przy pomocy narzędzia jakim jest muzyka. Dzięki licznym przykładom, przekonacie się o różnych sposobach jej wykorzystania oraz o funkcjach, jakie spełnia podczas gry. Wszystko po to, aby zapewnić każdemu uczestnikowi sesji niezapomniane wrażenia. W końcu o to w tym wszystkim chodzi, prawda? :)

Prowadzenie: Adam "Nadiv" Kuśmirek,
Info dodatkowe: prelekcja multimedialna,
Czas trwania: 1 godzina.


"Setting w 5 minut"

Czy możliwe jest stworzenie ciekawego, grywalnego i spójnego wewnętrznie świata w godzinę (5 minut w tytule to chwyt marketingowy — przyp. red.)? Zapraszamy do magicznego świata galopującej przyczynowo-skutkowości miejsca, w którym settingi tworzą się same.

Prowadzenie: Łukasz Tor-Garczewski & Szymon quad Gosek,
Czas trwania: 1 godzina.


"Wyjątkowa opowieść. Co to jest Jeepform?"

Nowość w Polsce. Hit na Słowacji. Produkt wyobraźni skandynawskich mistrzów. Lubisz dobre książki i filmy? Myślisz że teatr, LARPy albo performanse to najfajniejsza sprawa pod słońcem? Lubisz dobrze opowiedzianą historię i krwiste jak befsztyki postacie? W takim razie jeepform jest dla ciebie. To nie jest LARP, ani sesja RPG, to nie jest przedstawienie teatralne, ani serial TV. Co to w końcu jest? Jeepy są czymś pomiędzy teatralną sztuką a książką, gdzie każdy uczestnik wspólnie tworzy historię. Jeżeli chcesz dowiedzieć się więcej przyjdź na prelekcję.

Prowadzenie: Jakub „Fingrin” Tabisz, Wielosfer,
Czas trwania: 1,5 godziny.


"Warhammer. Ustrój polityczny."

Garść przydatnych informacji, zarówno dla starych wyjadaczy, jak i nowych wędrowców po Starym Świecie. Polityka wewnętrzna, zagraniczna i administracja nacji warhammerowych połączona z dyskusją.

Prowadzenie: Mateusz "Nekro" Appel,
Czas trwania: 1 godzina.


"Stara Szkoła RPG: Reaktywacja."

Renesans Starej Szkoły - tajemniczy ruch, którego uczestnicy grają w gry fabularne z lat 70. i 80., cenią sobie tabele spotkań losowych i przemierzają podziemia, wyposażeni w trzymetrowe tyczki i zdrowy rozsądek. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, o co w tym wszystkim chodzi i dlaczego stara szkoła inspiruje nawet tych, którzy dowiedzieli się o niej dopiero w XXI wieku, przyjdź koniecznie! W części pierwszej będzie mowa między innymi o grach ze wskazówkami zamiast zasad, mistrzu gry-arbitrze i wyzwaniach dla sprytu i umiejętności graczy.
Dwudziestoletni staż erpegowy niewymagany.

Prowadzenie: Witek "Squid" Krawczyk,
Czas trwania: 1 godzina.


"Stara Szkoła RPG: Przygody."

Jak wyjść z życiem z lochu? Co zrobić, jeśli graczom znudzi się chodzenie po podziemiach? Co ma piaskownica do erpegów? I przede wszystkim: co w D&D robią statki kosmiczne i zmutowane żaby?Na te i inne pytania spróbuję odpowiedzieć podczas drugiej części prelekcji o starej szkole RPG.

Prowadzenie: Witek "Squid" Krawczyk,
Czas trwania: 1 godzina.

O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License